Które książki o papieżach warto przeczytać

papieżDla Polaków jednym z największych autorytetów jest nadal Jan Paweł II. Jednak także kolejni następcy św. Piotra – Benedykt XVI oraz Franciszek – są znanymi postaciami nie tylko w kręgach katolickich. Warto zatem sięgnąć po książki o papieżach, aby przybliżyć sobie każdą ze wspomnianych postaci.

U boku świętego
Taki tytuł nosi wywiad rzeka, jakiego udzielił kilka lat temu kardynał Stanisław Dziwisz włoskiemu dziennikarzowi. Książka jest trochę materiałem wspominkowym, a trochę świadectwem, nie brakuje tutaj także informacji, które posiadał jedynie bliski współpracownik Jana Pawła II.

Ratzinger – Strażnik wiary
Benedykt XVI nadal jest jednym z mniej znanych papieży. Wydana kilka lat temu książka przybliża jego postać. Wyłania się z niej osoba głęboko wierząca, która wierze poświęciła także swoją karierę w Watykanie w ramach Kongregacji Nauki Wiary.

Franciszek. Papież, który się uśmiecha
Tak można najkrócej opisać obecnego papieża. Jednak jego osoba nie jest znana Europejczykom. Dlatego w książce znalazły się zarówno anegdoty, jak i historie, dzięki którym nie tylko katolicy mają wrażenie, że to papież, któremu bliskie są sprawy każdego człowieka.

Jednak historia papiestwa sięga dalej. Warte uwagi książki historyczne w tym temacie to „Historia papieży”, która pokazuje, że także wśród papieży nie brakowało osób z niższych sfer, które niejednokrotnie w chwili wyboru na głowę kościoła nie miały wszystkich wymaganych święceń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *