Archiwum kategorii: Inne

Fantazja dziecka – czym ją stymulować?

zabawki-kreatywne

Dzieci posiadają wrodzoną, wspaniałą wyobraźnię, która powoduje, że nigdy nie potrafią się one nudzić. Kreatywne dzieciaki zawsze znajdą ciekawą zabawkę w zwykłych przedmiotach codziennego użytku lub wymyślą dla nich niebanalne zastosowanie. Cecha ta z biegiem lat nieco zanika, a szkoda – bo w wielu zawodach i hobby może ona być głównym czynnikiem generującym nasze osobiste i zawodowe sukcesy.

Warto w rozsądny sposób stymulować fantazję dziecka, na przykład poprzez zabawki kreatywne. Są to wszelkie materiały plastyczne, pozwalające rozwijać wyobraźnię dziecka, ale nie tylko. W dobrych sklepach możemy dostać wszelkiego rodzaju masy plastyczne wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych, bardzo łatwe w ugniataniu i modelowaniu. Można z nich stworzyć na przykład ulubione ciasteczka, pizzę lub inne „smakołyki”, z których później urządzimy urodzinowe przyjęcie dla lalek.

Zabawki kreatywne dla dziewczynek to również wszelkie lalki i postaci, które należy pomalować, wystylizować, uczesać. To zabawki, które w naturalny sposób pobudzają fantazję u dziewczynki, uczą ją jak należy pielęgnować i czesać włosy, a także wykonywać makijaż. To coś w rodzaju wstępu do prawdziwego malowania się i czesania, co pozwala dziewczynce otworzyć się na nowe pomysły. Dzięki temu młoda dama nie będzie ograniczała się do tego, co robią i jak wyglądają jej koleżanki, lecz sama będzie w stanie kreować swój własny styl!

Dlaczego nie wszyscy czytają lektury szkolne?

Powodów, dla których coraz więcej osób nie czyta lektur, jest niestety bardzo wiele. Chcąc powstrzymać tę tendencję, trzeba zdawać sobie z nich sprawę. Wtedy znacznie łatwiej będzie odwrócić ten trend.

Najczęstsze powody nieczytania lektur
Tak naprawdę to powody są bardzo różne, a czasem mogą mieć nawet indywidualny charakter. Od kwestii samej tematyki, która nie trafia przecież do każdej osoby, po czynniki typowo związane z brakiem czasu. O ile pierwszą kwestię można jakoś zwalczyć, to z drugą może być zdecydowanie większy problem. W końcu każdy nastolatek chce mieć również czas dla siebie czy swojego życia prywatnego. Wtedy rozsądniejsze mogłoby być zaproponowanie takich form jak np. słuchanie audiobooka w tramwaju, autobusie, czy w samochodzie.

Dlaczego niektórzy jednak czytają lektury?
W rzeczywistości osoby, które czytają książki w ogóle, często sięgają również po lektury szkolne (zobacz). Robią to dlatego, że czytanie sprawia im przyjemność, relaksuje i przenosi do interesującego świata. Wiele osób, nawet w młodym wieku, zdaje sobie sprawę, jak wiele korzyści czerpie się z przeczytania wybitnych dzieł, które wchodzą w skład spisu lektur szkolnych. Trzeba, więc robić wszystko, aby tę grupę powiększać i przy okazji, aby ona się nie zmniejszała. To zadanie należy do rządu, nauczycieli i rodziców.

Literatura faktu jako źródło wiedzy historycznej

literatura faktuNajpopularniejszym sposobem na pogłębienie wiedzy historycznej jest czytanie książek. Jednak nie wszystkie utwory fabularne są pod tym względem wiarygodne, ponieważ bardzo często przeinaczają różne wydarzenia oraz przedstawiają nie zawsze realistyczny obraz rzeczywistości. Wyjątkiem od tego są
, której celem jest bardzo wierne odwzorowanie autentycznych wydarzeń, a także zaprezentowanie ich w wiarygodny i odpowiednio przejmujący sposób.

Literatura faktu może wzbudzać w czytelniku rozmaite refleksje, na przykład nad ludzkim losem autentycznych postaci, a także wzbudza poczucie więzi z nimi. W ten sposób czytelnikowi przybliżone mogą być nie tylko różne systemy polityczne i zasady ich funkcjonowania, ale również ludzkie wartości i stan świadomości zaprezentowany w utworach literatury faktu. Czytelnik zapoznaje się z wiedzą historyczną przy pomocy typowej dla literatury faktu narracji, która wykorzystuje rozmaite opisy, na przykład tło zdarzeń, wygląd zewnętrzny postaci czy tez ich postawy.

Dzięki temu czytelnik może łatwiej bardziej dogłębnie zrozumieć fakty historyczne oraz procesy i systemy, które do nich doprowadziły. Dlatego literatura faktu bardzo dobrze sprawdza się jako bardzo przystępne w odbiorze źródło wiedzy. W przeciwieństwie do suchych faktów tworzy u czytelnika rodzaj więzi z przedstawioną historią oraz zachęca do większego zgłębienia poruszanej w utworze tematyki.

Asortyment sklepów z zabawkami

sklep z zabawkamiChcąc, aby dziecko dobrze się rozwijało należy zacząć o to dbać możliwie najwcześniej. Wbrew powszechnemu przekonaniu o rozwój maluszka można zacząć dbać już w pierwszych miesiącach życia. Ważnym czynnikiem jest dostarczanie mu zabawek, które będą interesujące i dostosowane do jego wieku.

Zabawki, które warto kupić
Wielu rodziców odwiedzając sklep z zabawkami nie ma pojęcia, na którą spośród wielu propozycji producentów się zdecydować. To nic dziwnego, ponieważ na sklepowych półkach można znaleźć naprawdę ogromny wybór zabawek. Mając bardzo małe dziecko dobrze zdecydować się na tradycyjne zabawki takie jak gryzaki, pluszowe misie, czy karuzele do łóżeczka. Dzieci nieco starsze z powodzeniem mogą bawić się drewnianymi klockami, czy puzzlami, które składają się z niedużej ilości elementów. U jeszcze starszych dzieci dobrze sprawdzają się zabawki, które pozwalają na naśladowanie codziennych czynności wykonywanych przez dorosłych, są to na przykład małe zestawy kuchenne, do odkurzania, lub kasy pozwalające bawić się w sklep. Ciekawą opcją jest także zdecydowanie się na zabawki elektroniczna, dzięki którym dziecko może poznawać nazwy poszczególnych kolorów, części ciała, czy angielskich odpowiedników tych słów. W sklepach z zabawkami można znaleźć bardzo dużą ilość produktów, dzięki czemu rodzice mają możliwość znalezienia zabawek, które będą odpowiedzią na zainteresowania ich pociech.

Najlepsze książkowe romanse dla nastolatków

ksiazka romansRomanse to jedne z najchętniej kupowanych książek. Zagłębiać się w miłosne historie lubią nie tylko kobiety w średnim wieku, ale także nastolatki. Oto najchętniej czytane w ostatnich latach książki romanse dla nastolatków.

John Green „Gwiazd naszych wina”
Po tę książkę sięgnęło bardzo wielu młodych ludzi. Nie tylko tych, którzy są zapalonymi czytelnikami, ale także tych mniej aktywnych książkowo. A stało się tak między innymi za sprawą ekranizacji tego słynnego romansu. Nastolatkowie pokochali tę niesamowitą historię o miłości mimo, że jest dość smutna, a głównym wątkiem jest choroba. Jest to absolutnie obowiązkowa pozycja w tej kategorii.

Lynn „Zaczekaj na mnie”
Ta książka romans zdobyła sobie duże grono czytelniczek w wielu krajach świata, o czym świadczą zdobyte przez nią nagrody i wyróżnienia. Jest to wyjątkowa, pełna humoru historia o miłości, którą czyta się wręcz jednym tchem. Jej główną bohaterką jest Avery, która próbuje zmagać się z trudnymi zdarzeniami z przeszłości. Okazuje się jednak, że przeszłość powraca w najmniej oczekiwanym momencie.

Rainbow Rowell „Eleonora & Park”
To wyjątkowa opowieść o pierwszej miłości, która przypadnie do gustu niejednej nastolatce. Osadzona jest w latach 80. XX wieku i opowiada o tym, jak to jest naprawdę, bez zbędnych porywów czy zaskakujących zwrotów akcji. Ta mądra para szesnastolatków zdobywa serca czytelników swoim realnym podejściem i pewną dojrzałością w budowaniu relacji.

Fantastyczne książki – czyli świat co warto przeczytać z literatury fantastycznej?

fantasyFani literatury fantastycznej nie wyobrażają sobie świata bez Tolkiena i Martina. A na pytanie: jaką książkę wybrałbyś na bezludną wyspę?, zgodnie odpowiadają, że byłyby nimi tomy Władcy Pierścieni i Gry o tron. Jednak pomimo popularności tych dwóch, literatura fantastyczna na nich się nie kończy. Co więcej, jest jeszcze sporo książek, które czekają na swoje 5 minut w Hollywood. I niczym dziwnym nie powinno być dla nas, że za parę lat nasze dzieci ekscytować będą się przygodami np. Berena i Luthien. Jakie książki fantasy warto przeczytać?

Spod pióra mistrza
A jeśli już o Berenie i Luthien mowa, książką fantasy, którą zdecydowanie, każdy fan Tolkiena i nie tylko powinien przeczytać, jest Silimarilion. To w nim właśnie mistrz opisuje kulisy powstania Śródziemia. A w zasadzie raczej czegoś większego niż Śródziemia – całego świata, w którym rozgrywają się losy tolkienowskich bohaterów.

O książce słów kilka
Silimarilion to zbiór opowiadań, które podobnie, jak oryginalna trylogia nie są ultra lekką lekturą, ale zdecydowanie wciągającą. Świetnie sprawdzi się również wtedy, gdy cierpimy na bezsenność – już po paru stronach najbardziej strudzony umysł zapaść może w głęboki sen. Silimarilion opowiada opisuje stworzenie świata książkowych bohaterów, a także jego początki. Trudno oprzeć się wrażeniu, że inspiracje autor czerpał niewątpliwie z innego źródła. Sporo tu także historii, które stanowić będą uzupełnienie dla historii wojny o pierścień władzy.

Książki tematyczne

księgarnia ekonomicznaOstatnie lata to okres, kiedy w każdej dziedzinie życia bardzo mocno ludzie się specjalizują. Dlatego również można zauważyć, że książki jakie są nam oferowane coraz częściej są mocno skonkretyzowane i dotyczą jednego konkretnego tematu. To zaś sprawia, że powstają specjalistyczne księgarnie, które oferują książki według tematów. Warto tutaj wspomnieć, że księgarnia ekonomiczna, księgarnia techniczna czy księgarnia medyczna bądź prawnicza to działalności, z którymi można się coraz częściej spotkać. Jest to znak, że specjalizacja w księgarniach również staje się coraz bardziej popularna i ceniona. W tej chwili w księgarniach takich można robić zakupy z wielką wygodą i dlatego też rozwijają się one tak dobrze. Podobnie jak specjalizują się księgarnie również w przypadku wydawnictw mamy podobną tendencję. Można oczywiście znaleźć tradycyjne wydawnictwa, które podejmują się różnej tematyki jak MAC Edukacja, jednak zdecydowana większość obecnie funkcjonujących to firmy, które skupiają się na jednym temacie i w tym zakresie starają się rozwijać swoją działalność. Tego rodzaju specjalizacja ma przede wszystkim gwarantować, że każde wydawnictwo będzie się udoskonalać i również książki będą lepsze.

Jak kupić taniej podręczniki szkolne?

podręcznikiAbsolutna większość rodziców – mających dzieci chodzące do szkoły ma niemałe kłopoty z kupnem podręczników szkolnych. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – mowa tutaj naturalnie o koszcie kupna podręczników, który ciągle rośnie. Co można robić, aby choć odrobinę zaoszczędzić na zakupie podręczników? Niewątpliwie podręczniki szkolne warto zakupić w Sieci. W Sieci działa bardzo duża firm, które zajmują się sprzedażą książek, w tym także podręczników. Mowa w tym momencie zwłaszcza o księgarniach. I trzeba jasno powiedzieć, iż e-księgarnie są częściej odwiedzane. Oczywiście księgarnia działająca w Sieci jest sporo tańszym rozwiązaniem rozwiązaniem, aniżeli typowa księgarnia. Aktualnie już nikt nie powinien bać się kupowania podręczników w Internecie… Szczególnie, że księgarnia internetowa oferuje szereg pozostałych atutów. Mowa tutaj o przykładowo szerokiej ofercie. Bo jeżeli podręczniki szkolne czy książki dla dzieci, które chciałbyś zakupić nie zostaną zlokalizowane przez Ciebie w jednym sklepie, to zawsze masz możliwość korzystać z usług innego e-sklepu. A jak trafić na księgarnię internetową, która gwarantuje bardzo niskie ceny? Świetne są porównywarki ofert w sklepach internetowych, dzięki którym można przekonać się, który sklep internetowy sprzedający m.in. podręczniki szkolne jest najbardziej atrakcyjnym miejscem. Jednak nie tylko księgarnie działające w Sieci są bardzo dobrym miejscem, w którym polski rodzic ma możliwość zatrzymać w portfelu trochę pieniędzy. Po prostu warto szukać książek potrzebnych do szkoły na aukcjach. W serwisach aukcyjnych zwłaszcza możemy kupić używane książki… Jak także bardzo dobrze można zauważyć, jeśli szukasz oszczędności, lecz nie chcesz oszczędzać na jakości podręczników do szkoły, to w 100% najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z możliwości jaką jest zakup podręczników w Internecie. To bardzo dobre rozwiązanie!